ספרים באוזניים – חלק 1

כשפתחתי את הבלוג קיבלתי לא מעט תגובות מאנשים שסובלים מבחילה בנסיעות, ובוודאי אם הם מעזים לקרוא בנסיעות. בזמנו הבטחתי שיהיו גם ספרים להאזנה למי שהקריאה באוטובוסים היא אתגר פיזי בשבילו, ולצורך העניין נכנסתי אפילו עמוק יותר לתחום ומאז אני מכורה. ספרים להאזנה הם למעשה פתרון מעולה לא רק לסובלות מבחילות, אלא גם למי למי שנורא רוצה להצטרך לטרנד ההיסטרי של קריאה באוטובוסים אבל איתרע מזלו ויש לו אוטו, או למי שעובדת מול טקסטים ומסכים ומעדיפה לתת מנוחה לעיניים בשעות הפנאי. יש לציין גם שהתבוננות בטקסט תוך כדי נסיעה עלולה להזיק לעיניים אם הדרך קופצנית במיוחד, ולכן ספרים מוקלטים הם גם האופציה הבריאה יותר. אני יכולה להעיד שההתמכרות החדשה שלי מתבטאת לא רק בהאזנה לספרים באוטובוסים אלא פתאום מצאתי את עצמי מכינה טחינה ירוקה, שוטפת כלים, עושה תרגילי פיזיותרפיה ומורחת לק רק כדי שיהיה לי תירוץ להקשיב לעוד פרק.

זה יהיה פוסט בשני חלקים: בחלק הזה אסקור שתי אפליקציות בתשלום: iCast הישראלית ו-Audible מבית אמזון, ובחלק הבא אציע מבחר של אפשרויות חינמיות להאזנה לספרות אונליין. ולפני שתמהרו לוותר על החלק הראשון ולחכות לחלק השני כי מי רוצה לשלם על משהו בעידן הפיראטי, הנה כמה דברים שבכל מקרה כדאי לזכור בנוגע להאזנה לספרים:

 1. חשוב לי להבהיר שזה לא פוסט ממומן, אפילו שהיה לו פוטנציאל לא רע להיות כזה. יש המון דרכים חינמיות לקרוא ספרים ואני בהחלט מנצלת גם אותן וממליצה עליהן, אבל מלבד הצורך הדחוף לתמוך כספית בתעשייה – ובעיקר זו המקומית – רכישת ספרים עוזרת לפתח הרגלי קריאה איכותיים יותר. איך בדיוק? מכירים את זה שאתם מורידים מלא מוזיקה בחינם ובסוף מרגישים שאין לכם מה לשמוע? ובכן, עם ספרים זה גרוע יותר. כבר קרה לי שהתלהבתי מהפריבילגיות הסטודנטיאליות שלי ושאלתי ערמות של ספרים בבת אחת, אבל כשהגעתי אתם הביתה לא ידעתי מאיזה ספר להתחיל והערמה הייתה גדולה ומאיימת מדי, אז פשוט הזנחתי את כולה. לעומת זאת, כשמחליטים לשלם על מה שצורכים, בוחרים אותו בקפידה, כי ההיגיון הוא שאנחנו בוחרות לשלם רק על מה שבאמת חשוב לנו.
 2. במקרה של מינויים לאפליקציות האלה, התשלום גם יוצר תמריץ: כשהחלטתי לנסות את אייקאסט ואודיבל, הקצבתי לעצמי מראש כמה זמן אשלם על המינוי החודשי לכל אפליקציה ואחר כך ביטלתי אותו. המחשבה שמתישהו יגיע החודש המסוים שהחלטתי לבטל בו את המינוי גרמה לי להזדרז ולשמוע את כל הספרים שרציתי כל עוד יש לי גישה לאפליקציה, וככה יצא שהאזנתי לשני ספרים בשבוע בערך, נוסף על ספרים שקראתי בדרך הישנה. בקיצור, אם ההחלטה שלכם לשנה החדשה היא פשוט להגדיל את מספר הספרים שאתם קוראים, ספרים להאזנה הם דרך מצוינת לעשות את זה.
 3. בעידן הנטפליקס לפעמים אין לנו סבלנות לפער שבין רגע הרצייה לרגע הצריכה, וספרים להאזנה בדיוק מצליחים לספק את הצורך הגובר הזה בזמינות: קרה לכן שקראתן ביקורת נלהבת שעשתה לכן חשק לקרוא את הספר מיד, אבל איבדתן את החשק או פשוט שכחתן אותו ברגע שהגעתן לחנות הספרים? כשיש לכם בטלפון אפליקציית ספרים מוקלטים וכשהקליטה סבבה, זה לא יכול לקרות. שתי האפליקציות מציעות טעינה זריזה של מבחר גדול של ספרים, כך שאם תצליחו לאחוז בסקרנות לעוד 60-30 שניות, אין סיבה שלא תשביעו את הרעב באופן מידי. הסעיף הזה תקף גם לספרים דיגיטליים, אגב.
 4. ספרים להאזנה דורשים הסתגלות. מובן שקשה להתרכז, אבל אפשר בהחלט לאמן את המוח לעשות את זה. אני מאמינה שכל אחד יכול, אם רק ימצא את התנאים שמתאימים לו. אולי זה לא עובד בשבילכם בנסיעות, אבל כן בהליכות; אולי יש שחקנים מסוימים שמעוררים בכן קשב ואחרים שמרדימים; אולי סוגי כתיבה מסוימים עובדים היטב בעל פה, ואחרים פשוט לא; אולי תקופות מסוימות בחיים מעיקות מדי אפילו בשביל כמה דקות של עצימת עיניים והאזנה לספר, ובתקופות אחרות אין דבר מרגיע יותר מלברוח לספר באוזניות. כך או כך, צריך זמן בשביל להבין אם ספרים להאזנה מתאימים לך, ואם כן, באילו נסיבות. שתי האפליקציות שאספר עליהן מציעות לדגום כמה דקות בחינם מכל ספר, ואני ממליצה לא לרכוש שום ספר בלי לוודא קודם שאפשר להאזין לו בקול ובצורת הגשה שחביבות עליכן. וחוץ מזה, רגעי נדידת המחשבות בזמן הקריאה הם יקרי ערך – ובשביל להשלים את מה שפספסתם תמיד אפשר להריץ אחורה.

 

ועכשיו כשברור לכולן למה צריך להתחיל לשמוע ספרים, אפשר להתחיל לחשוב על איך עושים את זה בדיוק:

iCast

אני מכירה את אייקאסט כבר שנים בתור האתר שדרכו הייתי מאזינה לרדיו הר הצופים, ולאחרונה נוספה לתכניות הרדיו והפודקאסטים גם האפשרות להאזין לספרים מוקלטים. זה לא משהו שלא היה קיים קודם בעברית, אבל עד כה היה אפשר לעשות את זה רק בצורות מגושמות ועם מבחר מצומצם. מהבחינה הזאת הכניסה של אייקאסט לשוק היא בשורה של ממש, ובוודאי שיפרה חודשים אחדים בחיים שלי שבהם לא רציתי להסתכל יותר באותיות אבל עדיין להתוודע לפרסומים חדשים בעברית או לבחור באקראי ספר מתורגם ולצלול ישר פנימה.

icast-first-screen

למה זה טוב: כי אייקאסט מאפשרת גישה נוחה להמון כותרים חדשים בספרות מקור ותרגום וגם לכמה קלסיקות שתמיד רציתן להשלים והרבה יותר קל להסתובב אתן באוזניים מאשר לשמור על המדף לעתיד הרחוק עד בלתי קיים; כי הדרך הכי טובה להתרגל לספרים מוקלטים היא להתחיל בשפת האם שלך – כל כך הרבה יותר קל לעקוב; כי פתאום מבינים את הגדולה של ספרים שעובדים היטב בזכות הדיוק בלשון המדוברת, ומבינים גם אילו ספרים חורקים בתחום הזה.

כמה זה עולה: 39.90 ש"ח למינוי חודשי, שמאפשר סטרימינג חופשי של כל הכותרים, או 50 ש"ח להורדת ספר קולי אחד או 70 ש"ח לתקליטור. בכנות אני לא רואה סיבה לבחור אפשרות אחרת מלבד המינוי החודשי, שחוסך מלא כסף במחיר של פחות מספר מודפס אחד.

icast-my-books

ציון לשבח: ממשק פשוט ונוח בלי הטרדות מיותרות, והכי חשוב: שמירה קפדנית על סימניות וסנכרון מרשים שלהן גם כשמפסיקים ספר באמצע במחשב וממשיכים להאזין לו דרך הטלפון.

פחות: לפעמים האפליקציה סרבנית או מגיבה לאט מדי בדיוק כשרוצים לעצור אותה.

icast-listening

טיפים למתקדמים: יש גם ספרי שירה למי שיש לה רק חצי שעה פנויה, וגם ספרי ילדים, למי שנוסטלגי (עוד מישהו פה גדל על קולו של אלכס אנסקי במוסד הישן של "ספרקלטת"?) או להורים שמעדיפים שהפעם מישהו אחר יקריא לילדים לפני השינה.

כדאי לדגום: החיים ומה שלבשתי של שלי גרוס בהגשה ידידותית ומלאת הומור של רנה ורבין, שנהניתי מאוד גם מקריינותה בדולי סיטי של אורלי קסטל-בלום. וגם יובל בן-עמי מדויק להפליא בהגבעה של אסף גברון.

 

Audible

אודיבל מבית אמזון מספקת את הסחורה כמו שרק מכונת כסף אדירה ונצלנית יכולה לספק, והתוצאה מרהיבה. גם לפניה היו אפשרויות לא רעות לשמוע ספרים מוקלטים באנגלית, אבל קשה להתחרות בנוחות של ריכוז כל ההקלטות במקום אחד ובאיכות מעולה. ולא מדובר רק בספרים באנגלית, אלא בעוד שפות מערביות אהודות (למתעניינות, יצא לי לבדוק את ההיצע בגרמנית, והוא בהחלט מרשים).

למה זה טוב: כי זה הנטפליקס של ספרות העולם. אמנם קשה יותר לעקוב אחרי מלל באודיו בשפה זרה, אבל כשמתרגלים לסוג הקשב הזה, המוח מתפצפץ כשמבינים שעכשיו אפשר לסיים בכמה שעות ספר חובה שניסיתם למצוא זמן בשבילו עוד מגיל הנעורים, או להשיג בתוך דקה את הזוכה הטרי בפרס מאן בוקר שיתורגם לעברית רק בעוד שנתיים. מה גם שהספרים המוקלטים ששמעתי היו מוקראים היטב בידי שחקנים מוכרים יותר ופחות, והעובדה הזאת הקלה במיוחד על הריכוז בעת ההאזנה. וחוץ מספרים האפליקציה מגיעה עם מבחר ערוצי פודקאסטים במגוון נושאים.

audible-channels

כמה זה עולה: כאן זה נהיה קצת טריקי. אמנם המינוי החודשי לאפליקציה עולה 15 דולר בלבד, אבל להבדיל מאייקאסט, הוא לא מאפשר גישה חופשית לכל הספרים. המנויים יכולים לקבל ספר אחד בחינם לחודש – ואפשר לבחור כל אחד מהספרים, שמחירם נע בין 5 ל-20 דולר, ונוסף על כך לקבל 30 אחוז הנחה על שאר הספרים. לפחות כשרוכשים ספר אפשר גם להוריד אותו, ולא רק לשמוע אותו בסטרימינג. מי שאינה מנויה יכולה כמובן לקנות כל אחד מהספרים במחיר מלא.

ציון לשבח: ביקורות משתמשים מפורטות ומועילות במיוחד. גם האפליקציה הזאת נוחה מאוד לשימוש, ועד כה לא נתקלתי בשום באג טורדני. ושוב, השפע המסחרר.

פחות: כדי להאזין לספרים במחשב האישי צריך להוריד תוכנה שנראית ומתפקדת כמו הניינטיז. לא ברור. וגם מפעם לפעם התוכנה מציקה לך כדי להודיע לך בחרוזים שהרווחת עיטור על שהאזנת לספר בצהריים או התמדת בהאזנה בכל יום בשבוע. מצד אחד חמוד, מצד אחר – עזבו אותי, באמאש'כם.

audible-badges

טיפים למתקדמות: למי שעשתה מינוי אבל חשה שהוא יקר, שווה לבקש לבטל אותו דרך האתר, ואז מערכת שימור לקוחות אוטומטית מציעה כל מיני הצעות אטרקטיביות להוזלת המינוי. ישנה גם אופציה שנקראת Whispersync for Voice-ready, שפירושה סנכרון בין ספרי שמע לספרים שהורדתם בקינדל, אבל טרם התנסיתי בה.

כדאי לדגום: אנני ג'ון של ג'מייקה קינקייד בקריינות של רובין מיילס נקרא בקצב סביר והשפה בו פשוטה אך חדה ולכן כדאי להתחיל ממנו, וחוץ מזה מדובר בספר נהדר שאפשר להאזין לו במבטא קריבי (?) מהפנט; והקריינות הנונשלנטית של ג'ון מלקוביץ' לארוחת בוקר של אלופים מאת קורט וונגוט לגמרי קנתה אותי אפילו שבאיורים המשעשעים שנלווים לספר נאלצתי לעיין רק דרך קובץ PDF בשעות שאחרי הנסיעה.

audible-vonnegut

לסיכום, אין לי כוונה לדרג ולחשב תוצאות סופיות, אלא רק להמליץ באופן כללי שתשקלו את האפשרות של ספרים להאזנה בתור דרך לקרוא יותר ספרים, בתור דרך דיסקרטית להצטרף לקהילת הקוראים באוטובוסים או פשוט בתור פעילות חדשה ומרגיעה.

אני לא רוצה לסכם את ההשוואה הזאת כי לא יהיה הוגן להשוות חברה מקומית עם חברה שעומדים לרשותה המשאבים של ענקית כמו אמזון. אז רק אגיד שאמנם המבחר באודיבל רחב הרבה יותר מזה של אייקאסט, אבל מצד אחר גם אם יגייסו את מיטב המקריאים לאודיבל, בדרך כלל הרבה יותר קל להתרכז בהאזנה לספרים בשפת האם שלך. כמו כן יש להניח שהבחירה באודיבל פחות מוסרית כי אמזון מעסיקים עבדים, אבל היי, קלייר דיינס מקריאה רומנים של מרגרט אטווד!

13 תגובות


 1. תודה על הסקירה. גם אני מאזינה נאמנה כבר תקופה ארוכה, ואין ספק שהחיים נחלקים ללפני ואחרי התגלית הזו. תוספת אחת – באודיבל יש אפשרות להאזין במהירות גבוהה יותר – אני באופן קבוע שומעת ספרים ב- 1.25%, מבלי לעוות את הקול. כך הגדולים והמאיימים (30 ו- 40 שעות) עוברים ביעף…

  הגב

  1. אשכרה. נשמע מאתגר, אבל אתן לזה צ'אנס

   הגב

 2. אכן ממכר. לי יש רק בעיה, איקסט גומר לי את החבילת אינטרנט החודשית. יש לך פתרון

  הגב

  1. להסתמך על ויי פיי כשאפשר, וחוץ מזה לגוון עם אפשרויות אחרות שאפשר להוריד למכשיר ולשמוע אופליין (ועל כך בפוסט הבא)

   הגב

 3. אני מכור כשנה לאיי כאסט,
  נהנה מכל דקה של האזנה , בעיקר באוטו בפקקים, אך גם בבית.
  איי כאסט אעשיר את עולמי הספרותי, אני מצליח לגמור ספר בשבוע,
  לעומת כחודש בקריאה רגילה.
  ממליץ בחום להמות מסםרים מוקלטים.

  הגב
 4. אוי חבל שלא היה חלק 2 לפוסט הזה, כולל הסבר על האזנה אופליין שלא הצלחתי איתה כלל במנוי החודשי של אייקאסט.

  הגב

 5. כתבת נהדר, חינני, עכשוי.
  קראתי ה כ ל וזה נדיר במסגרת הסבלנות שלי.

  הבהרת לי את הנושא מצויין, נושא שהיה עמום עבורי.

  אנסה להקשיב לספר.
  תודה
  דודי

  הגב

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *